Burmistrz otrzymał absolutorium

dodano: 2009-05-16 18:53:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Za absolutorium dla burmistrza za wykonanie budżetu głosowało 13 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a trzech było przeciw. Wygrana przekonująca, ale na temat pracy burmistrza toczyła się zażarta dyskusja.Na początku sesji absolutoryjnej radni w miarę spokojnie rozpatrywali wykonanie gminnego budżetu za ubiegły rok. - Komisja pozytywnie oceniła wykonanie budżetu - powiedział przewodniczący komisji rewizyjnej Marek Kruszewski i przytoczył wyniki wewnętrznego głosowania, w którym pięciu radnych było za, a trzech wstrzymało się od głosu.

Nie było kontrowersji także podczas przytaczania opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Zaczęło się dopiero podczas dyskusji radnych… - Nasuwa mi się smutna konkluzja - to były jedne z pierwszych słów Andrzeja Skawińskiego. Radny z Szansy dla Szprotawy dawał do zrozumienia, że zaplanowany budżet nijak się ma do wykonanego. - Dobrze to wygląda, realnie jednak dość daleko odbiega od doskonałości - podkreślił.

Opozycyjny radny mówił o pokaźnych przesunięciach budżetowych i niezrealizowanych inwestycjach. Szef wydziału infrastruktury urzędu miejskiego Andrzej Barylak wyjaśnił, że powodem przesunięć były wykluczające się cykle w przygotowaniu dokumentacji, ale także przedłużające się ostateczne uzgodnienia, podczas przygotowywania inwestycji. Chodziło np. o różnego rodzaju pozwolenia i zatwierdzanie projektów. Jako przykład podał basen. - Pieniądze nie przepadły, tylko przeszły na następny rok - wyjaśniał A. Barylak.

Oliwy do ognia dolał sam burmistrz Franciszek Sitko. Zwrócił uwagę, że bardzo duże inwestycje mają długi cykl planowania, rezerwacji i przyznania pieniędzy, a w poprzedniej kadencji burmistrz z przeciwnej opcji, działał tak jak działał, a jego "sztandarowym” niedociągnięciem było przymierzanie się do sieci wodno - kanalizacyjnej dla aglomeracji Szprotawa.

A. Skawiński jednak nadal punktował ekipę burmistrza. Mówił o nieciekawej sytuacji z pozyskiwaniem pieniędzy unijnych.

- Połowa unijnych funduszy wojewódzkich poszła na infrastrukturę wojewódzką. Niewiele zostało dla samorządów - odpowiadał burmistrz. - A poza tym to rada decyduje komu zabrać, a komu dać. To rada wyważa przyznawanie pieniędzy na inwestycje - przypomniał F. Sitko.

- To rada decyduje, ale na wniosek burmistrza. Z reguły koalicja głosuje, jak burmistrz zdecyduje - ripostował A. Skawiński.

- Pan manipuluje i to politycznie. Pan w swoich ekstrainformatorach zaczął kombinować - powiedział burmistrz, przypomniał także, że w kolejce po pieniądze jest wiele instytucji i projektów, a kasa przyznawana jest w latach 2007-2013.
- Opozycja ma prawo krytyki, a nawet święty obowiązek - przypomniał Władysław Sobczak z klubu Lewicy i Demokratów.

- Nie odbiegamy od innych rad. Opozycja krytykuje, koalicja popiera - skomentował wiceprzewodniczący rady Zdzisław Paprocki. - Nie ma takich budżetów, które byłyby wykonane w 100 procentach - podkreślił.

Po długiej dyskusji 13 radnych było za udzieleniem absolutorium dla burmistrza Sitki, trzech się wstrzymało, a trzech było przeciw.

autor: Zbigniew Janicki

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ogłoszono przetarg na Velo Sprotavia

dodano: 2022-08-29 20:52:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszono postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wybudowanie ścieżki rowerowej przebiegającej częściowo w śladzie dawnej linii kolejowej z Zielonej Góry do Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.