Burmistrz otrzymał absolutorium

dodano: 2009-05-16 18:53:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Za absolutorium dla burmistrza za wykonanie budżetu głosowało 13 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a trzech było przeciw. Wygrana przekonująca, ale na temat pracy burmistrza toczyła się zażarta dyskusja.Na początku sesji absolutoryjnej radni w miarę spokojnie rozpatrywali wykonanie gminnego budżetu za ubiegły rok. - Komisja pozytywnie oceniła wykonanie budżetu - powiedział przewodniczący komisji rewizyjnej Marek Kruszewski i przytoczył wyniki wewnętrznego głosowania, w którym pięciu radnych było za, a trzech wstrzymało się od głosu.

Nie było kontrowersji także podczas przytaczania opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Zaczęło się dopiero podczas dyskusji radnych… - Nasuwa mi się smutna konkluzja - to były jedne z pierwszych słów Andrzeja Skawińskiego. Radny z Szansy dla Szprotawy dawał do zrozumienia, że zaplanowany budżet nijak się ma do wykonanego. - Dobrze to wygląda, realnie jednak dość daleko odbiega od doskonałości - podkreślił.

Opozycyjny radny mówił o pokaźnych przesunięciach budżetowych i niezrealizowanych inwestycjach. Szef wydziału infrastruktury urzędu miejskiego Andrzej Barylak wyjaśnił, że powodem przesunięć były wykluczające się cykle w przygotowaniu dokumentacji, ale także przedłużające się ostateczne uzgodnienia, podczas przygotowywania inwestycji. Chodziło np. o różnego rodzaju pozwolenia i zatwierdzanie projektów. Jako przykład podał basen. - Pieniądze nie przepadły, tylko przeszły na następny rok - wyjaśniał A. Barylak.

Oliwy do ognia dolał sam burmistrz Franciszek Sitko. Zwrócił uwagę, że bardzo duże inwestycje mają długi cykl planowania, rezerwacji i przyznania pieniędzy, a w poprzedniej kadencji burmistrz z przeciwnej opcji, działał tak jak działał, a jego "sztandarowym” niedociągnięciem było przymierzanie się do sieci wodno - kanalizacyjnej dla aglomeracji Szprotawa.

A. Skawiński jednak nadal punktował ekipę burmistrza. Mówił o nieciekawej sytuacji z pozyskiwaniem pieniędzy unijnych.

- Połowa unijnych funduszy wojewódzkich poszła na infrastrukturę wojewódzką. Niewiele zostało dla samorządów - odpowiadał burmistrz. - A poza tym to rada decyduje komu zabrać, a komu dać. To rada wyważa przyznawanie pieniędzy na inwestycje - przypomniał F. Sitko.

- To rada decyduje, ale na wniosek burmistrza. Z reguły koalicja głosuje, jak burmistrz zdecyduje - ripostował A. Skawiński.

- Pan manipuluje i to politycznie. Pan w swoich ekstrainformatorach zaczął kombinować - powiedział burmistrz, przypomniał także, że w kolejce po pieniądze jest wiele instytucji i projektów, a kasa przyznawana jest w latach 2007-2013.
- Opozycja ma prawo krytyki, a nawet święty obowiązek - przypomniał Władysław Sobczak z klubu Lewicy i Demokratów.

- Nie odbiegamy od innych rad. Opozycja krytykuje, koalicja popiera - skomentował wiceprzewodniczący rady Zdzisław Paprocki. - Nie ma takich budżetów, które byłyby wykonane w 100 procentach - podkreślił.

Po długiej dyskusji 13 radnych było za udzieleniem absolutorium dla burmistrza Sitki, trzech się wstrzymało, a trzech było przeciw.

autor: Zbigniew Janicki

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dotacje na zabytki

dodano: 2023-09-28 10:50:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Rozdysponowano środki z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków, które są przeznaczone na odbudowę i renowację obiektów zabytkowych. Na liście samorządów, które otrzymały środki znalazły się także obiekty z gminy Szprotawa.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marysia Szymczak zdobyła złoto Mistrzostw Polski

dodano: 2023-09-25 09:38:36, autor: Redakcja, źródło: 90minut.pl

Podczas odbywających się w weekend 23-24 września 2023 roku Mistrzostw Polski U16 w Słubicach reprezentantka szprotawskiego Uczniaka - Marysia Szymczak zdobyła złoty medal w biegu na 600 m.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Co słychać na rozbudowie NORDa?

dodano: 2023-09-25 09:11:23, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Powoli do końca zblża się rozbudowa zakładu Nord Systemy Napędowe Sp. z o.o. zlokalizowanego w Wiechlicach koło Szprotawy. Na jakim etapie jest aktualnie rozbudowa? Prezentujemy kilka zdjęć ilustrujących postęp prac.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Minth rozpoczął produkcję

dodano: 2023-09-07 11:19:56, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Nowy inwestor rozpoczął w Szprotawie produkcję podzespołów samochodowych.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.