Janina Wójcikowska patrzy na Bóbr i płacze. - Wciąż się podnosi - mówi z niepokojem. - Rok temu zalał mi ogród, w 1997 roku wody miałam po okna. Co będzie teraz?
Pani Janina mieszka w Szprotawie przy ul. 3 Maja. To piękne miejsce, bo wokół łąki, ale i niebezpieczne. Obok przepływa Bóbr. Rzeka zdradliwa, bo do niej spływają wody z gór.
- Dziewięć lat temu woda zalała ulicę, rok temu brakowało jej tylko kilku centymetrów - opowiada kobieta.
Dwie jednostki straży pożarnej ładują piasek w worki. W pierwszej kolejności trafią do domu Wójcikowskiej.
Gotowi na wszystko
Mieszkańcy są pełni obaw. Krystyna Wojtkowiak z ulicy Waryńskiego ma zagrzybioną klatkę schodową.- To z powodu ubiegłorocznej powodzi. Zalało mi też ogródek. Nic nie siałam, bo nie wiadomo, co ta woda ze sobą przyniosła - mówi kobieta. - Patrzę na Bóbr i się boję.
Osiem osób pracujących w sztabie kryzysowym co godzinę odczytuje stan wody. Kontaktują się też ze sztabem dolnośląskim i Pilichowicami, gdzie jest zapora wodna. - Tam praktycznie całą wodę, która spływa z gór przyjmują i spuszczają do Bobru. W zbiorniku mają 50 proc. rezerwy. Nie wiemy, jak sytuacja wygląda w Czechach. A oni też spuszczają wodę do naszej rzeki. Dlatego trudno cokolwiek przewidzieć - tłumaczy Andrzej Barylak ze sztabu.
Co godzinę rzeka przybiera dwa centymetry. To bardzo dużo. Czy Szprotawie grozi powódź? - Tak - odpowiada Barylak. - W górach jeszcze nie stopniał cały śnieg. Musimy się na wszystko przygotować. Choć doświadczenie uczy, że wielkie powodzie na naszym terenie zdarzają się co 10 lat. Mamy więc jeszcze rok.
Niepokoje burmistrza
Czy miasto jest przygotowane na powódź? - Nie do końca - odpowiada burmistrz Roman Rosół. - Od ubiegłego roku wiele rzeczy nie zostało poprawionych. Są błędy w budowie jazów i elektrowni. Niepokojący jest stan wałów w okolicach Dziećmiarowic i Wiechlic. Wyrwa na wysokości lasu komunalnego może ściągnąć kawał lasu. Zarządca, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu tłumaczy się brakiem pieniędzy. We wtorek byli u nas przedstawiciele Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych i też wskazali rzeczy, które w trybie natychmiastowym trzeba zrobić.
Rok temu gmina udrożniła prawie 30 km rowów melioracyjnych. Prace nie objęły jednak wszystkich.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.