Woda w sześciu wsiach nie nadaje się do picia

dodano: 2007-12-18 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Mieszkańcy przeklinają i płaczą. Dzieci chorują, rodziny odwołują świąteczne wizyty, a w Żaganiu zebrał się sztab kryzysowy.



Wszystko za sprawą wody w kranach, która jest, ale jakby jej nie było.

Tamara Kaliszewska ze Starej Jabłonny każdego dnia zużywa trzy pięciolitrowe butle wody kupionej w sklepie - w wiejskim każda kosztuje ponad 2 zł. Używa jej nie tylko do picia, ale także do kąpania dziecka.

- Uprzedzali, że woda z naszego wodociągu nie nadaje się pod żadnym pozorem do spożycia, a do kąpieli jedynie po przegotowaniu - mówi. - Jednak dziecka w niej bym nie wykąpała. Właśnie rodzina z Wałbrzycha odwołała przyjazd na święta. Nie wyobrażają sobie nawet tych trzech dni bez wody.

Woda aż gęsta

Gehenna mieszkańców Starej i Nowej Jabłonny, Bukowicy, Zimnej Brzeźnicy, Nowego Dworu i Wilczyc trwa od połowy listopada. Wówczas inspektorzy sanepidu pobrali próbki wody z wodociągu. Jednak bomba wybuchła, gdy podano wyniki. Bakterie kałowe, coli, enterokoki, azotany...

- Nie wiem, co oni tam wypisują, ale wiem jedno, woda u nas jest paskudna i to od dawna - opowiada mieszkaniec Bukowicy. - Wstyd mówić, ale co chwilę biegam do toalety.

Ewa Zawadzka mieszka w Starej Jabłonie i prowadzi sklep. Ma problem już ze ściągnięciem wody w większych opakowaniach. Zniknęły z hurtowni w okolicy. Ludzie przygotowują się do świąt.

- Bierzemy wodę ze starej studni, ale tej nikt nie badał - dodaje Mieczysław Borejko z Bukowicy. - A do picia żona wodę z Nowego Miasteczka przywozi. Straż jeździła i ostrzegała, aby nie brać tej z kranów.

W kułak śmieją się ludzie, którzy w tych wsiach nie chcieli iść z postępem cywilizacyjnym i wody z wodociągu nie mają.

- Nie musimy przynajmniej za wodę dwa razy płacić - tłumaczą nie bez satysfakcji. - Raz w gminie, drugi raz w sklepie.

Mokra przepychanka

W urzędzie gminy nosy spuszczone na kwintę. Urzędnicy czują się winni, chociaż... nie za własne grzechy. Od 1995 roku gmina kupuje dla tych kilku wsi wodę od spółdzielni mieszkaniowej w Nowym Miasteczku, która przejęła po PGR ujęcie wody. Korzysta z niej około 1.200 mieszkańców. Problemy występowały wcześniej, podobny kryzys do obecnego wydarzył się idealnie przed rokiem. Po krótkiej walce skończyło się sypaniem chloru i warunkowymi dopuszczeniami. Zniecierpliwiona gmina chciała przejąć ujęcie, zainwestować 250 tys. zł i doprowadzić je do porządku. Jednak spółdzielnia z Nowego Miasteczka nie wyraziła zainteresowania.

- Teraz także nie interesują się tym, co się dzieje, chcą aby tylko im płacić - dodaje urzędnik.

Wczoraj w starostwie w Żaganiu obradował sztab kryzysowy. Postanowiono, że gmina Niegosławice musi postawić na własne ujęcie wody, które jest niemal gotowe. Do końca grudnia powinny zostać do niego podłączone wioski. Z wyjątkiem Starej Jabłony. Tam trzeba będzie dogadać się ze spółdzielnią mieszkaniową w sprawie kabla energetycznego. Niestety, jej przedstawiciele na spotkanie do Żagania nie dotarli...

* TRZEBA GOTOWAĆ
O tym, że woda w Lubiszynie, Tarnowie, ¦ciechowie, ¦ciechówku i Chłopinach skażona jest bakterią coli pisaliśmy 7 grudnia. Można ją było używać tylko do spłukiwania toalet. W piątek o 12.30 na słupach ogłoszeniowych w gminie pojawiła się informacja, że sanepid warunkowo dopuszcza kranówkę do spożycia. Badania wykazały, że w wodociągach nie ma już bakterii, ale woda wciąż jest chlorowana, więc przed spożyciem trzeba ją przegotować. Mimo tego niektórzy mieszkańcy gminy wciąż żyją w strachu.
Gnój do szklanki

To kolejny wodny kryzys w naszym województwie. W ciągu ostatnich kilku dni pisaliśmy o Biernatowie i Lubiszynie, ale takich miejsc jest więcej. Specjaliści z gorzowskiego sanepidu wymieniają - Tuczno, Tanowice, Rzepin, Starościn... W tych wodociągach od czasu do czasu pojawia się zakażenie bakteriologiczne - z reguły jest ono wtórne lub to efekt przedostawania się ścieków. Krótko mówiąc z winy człowieka. Wiele studni i ujęć ma także problemy ze składem fizykochemicznym, a to za sprawą charakterystycznych u nas warstw wodonośnych. Stąd zbyt dużo manganu, żelaza, zastrzeżenia co do barwy i klarowności wody. Z kolei na terenach dawnych PGR sporo kłopotów sprawiają azotany.

- Sanepid pobrał dziś wodę z hydrostatu i końcówek sieci - mówił wczoraj wójt Niegosławic Marek Szylińczuk. - Dzięki temu będziemy wiedzieli co dalej. Ale problemów z tym wodociągiem mamy dość. Musimy mieć swoją, dobrą wodę.

Skąd problemy z wodą w części gminy? Urzędnicy nie chcą wyrokować. A mieszkańcy wiedzą swoje.

- Przez te lata traktowali to nasze ujęcie jak Kanę Galilejską - mówi mieszkaniec Bukowicy. - Tylko brali kasę, a o nic nie dbali. Do tego nieszczelne szamba, gnojówka na polach i... Mamy to w kranach.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchańce znów staną na Błoniach

dodano: 2024-04-26 07:57:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już w tę niedzielę 28 kwietnia 2024 roku na szprotawskich Błoniach ku uciesze dzieciaków po raz drugi staną dmuchańce. Prognozy pogody są optymistyczne podpowiadamy więc jak urozmaicić czas Waszym Pociechom.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowa droga połączy Sowiny z obwodnicą

dodano: 2024-04-23 09:29:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski w Szprotawie ogłosił przetarg na wykonanie projektu oraz uzyskanie decyzji i zezwoleń na budowę drogi łączącej Sowiny z obwodnicą. Planowana inwestycja ułatwi mieszkańcom dzielnicy Iława wyjazd z miasta, a także pozwoli na przeniesienie ruchu cieżarowego zmierzającego do Małomic w wiekszości po za miasto.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.