W Wiechlicach nauczyciele uczą za darmo

dodano: 2007-12-16 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

W wiechlickim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP awantura goni awanturę. - To złośliwość władz miasta - twierdzą w szkole.Tylko przestrzegamy prawa - odpowiadają urzędnicy.

Dziewczyny, które wyskoczyły na przerwę na przysłowiowego dymka, pytane o szkolną awanturę najpierw wybuchły śmiechem, a później tylko mocniej zaciągnęły się dymkiem.

- I to o nas mówią, że jesteśmy trudną, nieprzystosowaną młodzieżą - komentuje jedna z nich. - A to przecież oni się za kłaki chwytają...

To ponad siły

"Oni” to dyrekcja szkoły, urzędnicy magistratu, nauczyciele. To, że zalicza się do "nich” może najwyżej złościć Stanisławę Wolną, dyrektorkę niepublicznego gimnazjum przy Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Wiechlicach. Jest fachowcem, który został sprowadzony do Wiechlic, aby zrobić porządki. Jednak okazuje się, że jest to ponad siły.

- Mamy połowę grudnia, a od początku roku szkolnego nie wpłynęła do nas nawet złotówka subwencji oświatowej - opowiada. - Pracujemy dwa miesiące za darmo. A nasze pieniądze leżą na koncie magistratu. Wszystko przez absurdalne wymogi formalne.

Jednak dyrektorka nie obciążą całą odpowiedzialnością owych "wymogów formalnych”. Dla niej Szprotawa to trochę jak miasteczko z filmowego Dzikiego Zachodu. Układy i układziki. I szeryfowi nie podskoczysz.
promocja


Nie zdążyli

O konflikcie w OHP pisaliśmy wielokrotnie. Z inicjatywy Doroty Szatkowskiej, dyrektorki CKiW w Wiechlicach i pracowników Centrum powstało nowe Stowarzyszenie, które powołało dwie nowe placówki

- Niepubliczne Gimnazjum w Wiechlicach oraz Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Wiechlicach. Obie rozpoczęły swoją działalność od września. Jak twierdzą ponieważ współpraca ze zespołem szkół, kierowanym przez poprzedniego dyrektora - i poprzednie stowarzyszenie - nie układała się, a zespół szkół bezprawnie zajmował budynek stanowiący własność CKiW. Nawiasem mówiąc poprzednim dyrektorem Centrum był obecny szef gminnego samorządu.

Nauczyciele mówią krótko - ktoś, komuś, coś udowadnia. Według nich to takie ambicjonalne względy leżą u podstaw obecnych problemów finansowych niepublicznego gimnazjum. Władze miasta konsekwentnie w odpowiedzi na kolejne prośby i żądania przekazania subwencji zasłaniają się przepisami prawa - zgodnie z nimi subwencja należy się szkole, która zgłosiła swoją działalność do 30 września roku. To gimnazjum tego nie zrobiło.

Oby do stycznia

- Do tej szkoły chodzą te same dzieci, zajmuje ona to samo miejsce w strukturze Centrum - dodaje Wolna. - Nic się nie zmieniło. Starostwo natychmiast uznało podobne racje i przekazały subwencję oświatową na rzecz szkoły zawodowej. Gimnazjum jej nie otrzymało.

Zamieszania nie rozumie również Szatkowska. Przecież subwencja idzie za dzieckiem, a nie za szkołą. I jeżeli uczniowie trafiły do nowego-starego gimnazjum...?

Właśnie do inspektorów pracy dodarło doniesienie, że obecna dyrektor gimnazjum nie wypełnia swoich podstawowych obowiązków - nie płaci nauczycielom. W imieniu ciała pedagogicznego wystąpił dyrektor dawnego gimnazjum. Tymczasem sami nauczyciele, na prośbę dyrekcji, zgodzili się zacisnąć zęby i dotrwać do nowego roku.

- Teraz już myślę z przerażeniem o tym nowym roku - dodaje Wolna. - Obiecałam i przy krojeniu wszystkich innych kosztów może uda mi się spłacić nauczycieli. Ale co będzie jak magistrat wymyśli i - na przykład - zamiast z góry, wypłaci mi subwencję z dołu. Jak długo szkoła może funkcjonować na krechę.

Skoro tylko mieli okazję

Centrum zajmują się nie tylko magistraccy urzędnicy, ale także sąd i prokuratura. Zawyżanie liczby uczniów, fałszowanie list płac, delegacji. I obecni dyrektorzy nieustannie musza tłumaczyć, że to dzieło ich poprzedników. Szatkowska przyznaje, że jest już zmęczona opinią, która dorabiana jest Centrum.

- Naszym największym szczęściem jest to, że tak naprawdę z miastem nie mamy żadnych kontaktów - tłumaczy. - Bo i niczego dobrego spodziewać się nie możemy. Mogli nam przeszkadzać tylko przy okazji tej subwencji oświatowej. I oczywiście to zrobili.

Nauczyciele nie ukrywają, że w takiej atmosferze uczenie młodzieży, która i tak jest specyficzna, jest prawdziwą misją niemożliwą.

Do gimnazjum niepublicznego w Wiechlicach chodzi 118 uczniów z całej Polski.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaginął 29-latek ze Szprotawy

dodano: 2024-05-16 16:46:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Szprotawscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego 29-letniego Dariusza Stachowskiego ze Szprotawy, który ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną wieczorem 15 maja 2024 roku.

[Aktualizacja] Zaginiony mężczyzna został już odnaleziony.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kierowcy uważajcie na Kożuchowskiej

dodano: 2024-05-15 15:39:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Dnia 15 maja 2024 roku w Szprotawie na skrzyżowaniu ulic Kożuchowskiej i Kolejowej doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Aktualnie ma miejscu pracuje ekipa pogotowia ratunkowego, policja oraz straż pożarna. Chwilogo droga jest zamknięta i tworzą się korki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosłąw Gąsik prawomocnie oczyszczony

dodano: 2024-05-11 06:52:13, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Można powiedzieć, że to koniec ponad czteroletniej batalii obecnego burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika o odzyskanie dobrego imienia. 22 kwietnia 2024 uprawomocnił się wyrok uniewinniający.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.