Chciał mnie spalić!

dodano: 2005-11-06 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Kobieta, której mąż podejrzewany jest o podpalenie mieszkania, żyje kątem u sąsiadów. Mężczyzna odgraża się, że dokończy dzieła. Policja go nie zatrzymała, bo w trakcie podpalania... poparzył sobie palce.19 października Stanisława Rozmanowska dowiedziała się od mieszkańców Małomic, że mąż chce ją podpalić. Poprosiła znajomych, by tego dnia jej pilnowali. Dwa lata temu wyprowadziła się z komunalnego mieszkania, w którym został jej ślubny, do domku rodziców. Od małżonka dzieliło ją tylko podwórko. Pani Stanisława myślała, że to wystarczy. Feralnego dnia towarzyszył jej przyjaciel. - Było po 20.00, właśnie kończyliśmy pić kawę - wspomina kobieta. - Przyszedł mąż z wiadrem. Był pijany. Mówił, bym mu otworzyła, bo ma dla mnie karpia. Nie chciałam, więc wyciągnął spod marynarki siekierę, wybił szybę i wlał wiadro benzyny. Potem wrzucił zapaloną zapałkę. Poszła łuna ognia. Całe szczęście, że nie stałam pod oknem. Inaczej by mnie spalił.
Kobieta i jej przyjaciel (chce zostać anonimowy, bo boi się zemsty męża Rozmanowskiej) gasili płomienie. Pomagali im państwo Majewscy i inni sąsiedzi. - Zadzwoniłam po policję. Maż krzyczał, że dokończy dzieła. Potem uciekł. On chciał mnie spalić! - żali się mieszkanka Małomic.

Jak ktoś gorszy

Rozmanowscy wzięli ślub 32 lata temu. Mają czwórkę dorosłych dzieci. Najmłodszą córkę z półrocznym niemowlęciem dwa tygodnie przed pożarem mąż Rozmanowskiej wyrzucił z domu. Mieszka teraz u rodziców swojego chłopaka. Syn żyje w Niwiskach u dziewczyny. Dwie pozostałe córki także na swoim: jedna w Bukowinie Bobrzańskiej u teściów, druga w Małomicach. Od pożaru żadne z nich nie skontaktowało się z matką. - Nie chcę na jej temat rozmawiać - powiedziała nam jedna z córek. - Obraziła się na nas za to, że utrzymujemy kontakty z ojcem. Zawsze tylko o to chodziło.
Pani Stanisława broni dzieci: - Oni się go boją, dlatego mi nie pomagają. U nich nie byłabym bezpieczna.
Przed ślubem kandydat na mężczyznę życia pił. Pani Stanisława wiedziała, na co się decyduje. - Myślałam, że się zmieni - opowiada kobieta. - Urodziłam dzieci, ale mąż zaczął mnie poniżać, bić. Nieraz chciałam od niego odejść, jednak w tamtych czasach samotna kobieta z dziećmi była traktowana, jak ktoś gorszy. Poza tym nie miałam dokąd pójść. Mamę straciłam w wieku czterech lat. Macocha za mną nie przepadała.
Pani Stanisława nie pracowała. Jej mąż nie chciał, by spotykała innych mężczyzn. - Był zazdrosny. W każdym widział kochanka. Tak mnie zakompleksił i zastraszył, że straciłam poczucie własnej wartości. Nie wiedziałam nawet jak się nazywam. Odeszłam, gdy zaczął wyprzedawać z domu meble. Jesteśmy w separacji, bo rozwód dużo kosztuje.

Czeski film

Od pożaru Rozmanowska mieszka u Majewskich. Prowadzą oni przytulisko dla zwierząt. Pod opieką mają 30 psów. Mimo to znaleźli miejsce dla pani Stanisławy, która nie mogła zostać u siebie. W jej dawnym pokoju śmierdzi benzyną, ściany są osmalone, a okno zabite tekturą. Pani Stanisława chodzi tam tylko po bieliznę. Zawsze w towarzystwie Majewskich. - Boję się męża. Na drugi dzień po pożarze był u córki. Jest taki dumny, śmieje się. Mówi, że mnie zniszczy.
Policjanci z komendy w Szprotawie określają męża Rozmanowskiej jako "szczególny przypadek”. Tzn. agresywny, zdolny do wielu rzeczy. Postawili mu zarzuty zniszczenia mienia i gróźb karalnych, sporządzili protokół zatrzymania, ale musieli go zwolnić. - Na pobyt w policyjnej izbie nie zgodził się lekarz. Jego decyzja była dla nas wiążąca. Podczas podpalania mężczyzna poparzył sobie palce. Na oddziale pomocy doraźnej opatrzono mu rany - tłumaczy Sylwia Woroniec, rzeczniczka prasowa komendy w Żaganiu.
- Na to jeszcze nikt nie umarł! - burzy się przyjaciel Rozmanowskiej, świadek pożaru. - Jak można było go wypuścić? Przecież on chciał panią Stasię spalić! To jakiś czeski film, bo nic nie rozumiem!
W związku z tym, że na podstawie tych samych dowodów nie można drugi raz kogoś zatrzymać, policja prowadzi niezbędne czynności. O tym jaki sprawa będzie miała finał, zadecyduje prokuratura w Żaganiu, która nadzoruje postępowanie.

Zbyt duże wymagania

Majewscy, u których tymczasowo mieszka pani Stanisława, pytają, jak długo jeszcze. - Nie chodzi o to, że pani Stasia jest z nami. Tej kobiecie naprawdę potrzebna jest pomoc. Urząd miasta urządza sobie żarty przydzielając jej mieszkanie, w którym nie da się zamieszkać.
Kilka dni temu Rozmanowska odebrała klucze do komunalnego pokoju z kuchnią. Nie ma w nim łazienki, kuchenki, zlewu. Ubikacja jest na podwórku. Majewscy chcieli pomalować ściany i podłączyć odpływ, ale urzędnicy z magistratu się nie zgodzili. - Wydaje nam się, że ta pani chciałaby zamieszkać tam na stałe, a to ma być lokum zastępcze na czas remontu spalonego domu - mówi burmistrz Czesław Korniak. - Przydarzyła się jej przykra sytuacja, rozumiemy to, ale nie można od nas wymagać, żebyśmy dali jej apartament z wygodami. Pani Rozmanowska wyolbrzymia swoje potrzeby.
- Gdyby choć kuchenkę pozwolili mi zainstalować i pralkę - prosi mieszkanka Małomic. - Przecież mój mąż chciał pozbawić mnie życia. Jemu nic się nie stało, ma gdzie mieszkać. Ja żyję w strachu, nocuję u obcych ludzi i znowu muszę wstawać na nogi. Wstanę, ale ile razy jeszcze?
Z mężem pani Stanisławy nie udało nam się porozmawiać, bo przebywa na leczeniu w szpitalu w Ciborzu.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Festyn z okazji Dnia Dziecka przeniesiony na dziś

dodano: 2024-06-03 07:19:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W tym roku szprotawskie dzieci mogą mówić o wyjątkowym pechu. Pogoda pokrzyżowała plany organizatorów obu imprez, które miały odbyć się z okazji dnia dziecka. Nie wszystko jednak stracone!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.