Czy gimnazjum połączy się z liceum?

dodano: 2011-02-21 14:46:21, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

"Kto okradnie nas ze szkoły, będzie na zawsze potępiony”, "Nie zamykajcie naszej szkoły, bo będą z nas matoły”. Takimi i innymi hasłami była udekorowana hala sportowa gimnazjum nr 1, podczas spotkania z rodzicami.



W szprotawskim gimnazjum nr 1 uczy się 413 uczniów. Obsługuje ich 55 pracowników, w tym 35 nauczycieli. Szkoła jest duża i nowoczesna. Połączona z nową halą sportowo-widowiskową, niedawno wybudowaną przez miasto. Ma nowe okna i ogrzewanie. Dyskusja na temat możliwości przeniesienia gimnazjalistów do budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i połączenia z liceum ogólnokształcącym pojawiła się podczas jednego ze spotkań burmistrza Józefa Rubachy z mieszkańcami miasta, w Szprotawskim Domu Kultury. O taką możliwość pytali mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie. Jednak do zarządu powiatu, prowadzącego szprotawskie LO nie wpłynął żaden wniosek o połączenie obu szkół. – Nikt nie zwrócił się do nas z pomysłem przejęcia gimnazjum – podkreśla Maciej Boryna, radny powiatowy ze Szprotawy, członek zarządu powiatu. – Taki projekt nie był rozpatrywany przez zarząd.

Na czwartkowe popołudnie zostało zwołane zebranie rodziców, nauczycieli i przyjaciół gimnazjum, pod hasłem "Nie chcemy, żeby przejęło nas liceum”. Ale tego samego dnia, na stronie urzędu miasta pojawił się program wtorkowej sesji rady miasta, w którym burmistrz planuje połączenie gimnazjum ze szkołą podstawową nr 1, a nie Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych. – Jesteśmy otwarci na utworzenie zespołu szkół z SP 1 – stwierdza Stefan Gołek, dyrektor gimnazjum.- Mamy nadzieję, że radni podejmą słuszną decyzję.
S. Gołek, były radny powiatowy zaznacza, że protest był konieczny, bo radni mogli przedstawić podczas sesji inny projekt uchwały, zaś do połączenia z liceum nie musi być uchwały rady miasta, a jedynie rady powiatu. – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych chciał już utworzyć klasę gimnazjalną – wspomina dyrektor. – Ale zablokowaliśmy ten pomysł, bo oni wybraliby najlepszych uczniów, a nam pozostawiliby słabszych.

Na zebranie zostały zaproszone instytucje, współpracujące ze szkołą. Teresa Zima, dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury mówiła, że placówka dobrze współpracuje z gimnazjum nr 1. W podobnym tonie wypowiadali się również przedstawiciele innych instytucji. Także gimnazjaliści: Łukasz Bajcer i Ada Syrycka wypowiadali się w równie dramatycznym tonie. – Nie niszczcie naszej szkoły – ze łzami w oczach apelowali uczniowie.
Na sali obecny był Andrzej Skawiński, przewodniczący rady miasta. – Jestem zdziwiony dzisiejszym tematem zebrania – stwierdza. – Porządek obrad, który mówi o połączeniu gimnazjum z SP 1 pojawił się dopiero dzisiaj. Być może organizatorzy spotkania nie wiedzieli o nim.
Zaskoczony był również wiceburmistrz Paweł Chylak. – Na zakończenie powiedziałem o planach miasta i zebranie zaraz się skończyło – uściśla. – Nie wszystkim się to podobało.
- Dla mnie, jako rodzica, najważniejszą sprawą jest, aby dzieci nie chodziły do zespołu szkół nr 2 przy ul. Sobieskiego – tłumaczy Marzena Reguła, mama Rafała, ucznia gimnazjum i Marlenki, uczennicy SP1. – Połączenie obu szkół nie stanowi dla mnie problemu.

We wtorek, podczas sesji, szprotawscy radni będą rozpatrywać jedynie plany utworzenia zespołu szkół z gimnazjum nr 1 i SP nr 1. Oprócz tego burmistrz zaproponuje likwidację wiejskich szkół w Lesznie Górnym, Długiem i Siecieborzycach i utworzenie w ich miejsce filii szkoły podstawowej w Wiechlicach. Proponowane zmiany mają przynieść ponad 1 mln zł oszczędności. Jednak to zbyt mało, aby załatać dziurę oświatową, która według władz miasta wynosi 6 mln zł. – Nie będziemy likwidować żadnej szkoły – zaznacza J. Rubacha. – Będzie ciężko, ale postaramy się utrzymać istnienie placówek we wszystkich miejscowościach.
Takie postawienie sprawy wywołało oklaski wśród mieszkańców, którzy tego samego dnia, ze spotkania w gimnazjum przenieśli się na kolejne spotkanie – tym razem z burmistrzem, w sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury. Było ono poświęcone bilansowi otwarcia gminy, w którym sprawy oświatowe znalazły ważne miejsce.

Autor: Małgorzata Trzcionkowska

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale ponownie w akcji

dodano: 2024-11-05 07:52:41, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Wandale w Szprotawie po raz kolejny pokazali swoją moc. Tym razem na ich drodze stanęły betonowe ławki w zrewitaliwoanym parku Geopperta. Niestety to nie jedyne takie zdarzenie w ostatnim czasie...




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd w ulicę Kochanowskiego

dodano: 2024-11-04 07:45:11, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od dzisiaj (4 listopada 2024 roku) zostanie zamknięty zjazd z przebudowywanego ronda obok Poczty w ulicę Kochanowskiego. Wszystko wskazuje, że to ostatnie tego typu zamknięcie podczas tej inwestycji.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandalizm to nie halloweenowy psikus

dodano: 2024-11-02 08:08:05, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Obchodzenie Halloween już na dobre zagościło w naszym kraju, a popularne hasło "cukierek albo psikus" słyszał już chyba każdy. Niestety w tym roku nie wszystkie dzieci zrozumiały ideę Halloweenowej maskarady.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kolejna interwencja policjanta po służbie

dodano: 2024-10-23 08:55:05, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Po raz Kolejny szprotawski Policjant w czasie wolnym od służby wykazał się wzorową postawą. Dzięki jego działaniom ujęty został 35-letni meżczyzna, który jeszcze ponad rok powinien spędzić w zakładzie karnym.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.