Samoobrona w szkole

dodano: 2006-03-25 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Wyborcza - Zielona Góra

Ochroniarze i detektywi z prywatnej szkoły oraz zielonogórscy policjanci przeszkolą z samoobrony tysiące uczniów z 150 szkół w całym województwie. To odpowiedź na alarmujące raporty naukowców o fali agresji w szkołach. Pierwsze zajęcia już za nami.Do lubuskich gimnazjów, liceów, techników i zawodówek wyruszyli już detektywi i pracownicy ochrony z zielonogórsko-gorzowskiej policealnej szkoły "Ochikara". Planują do czerwca odwiedzić wszystkie szkoły i za darmo przeszkolić uczniów.

W programie warsztatów i pokazów są m.in.. najprostsze techniki samoobrony, unikanie i rozpoznawanie sekt, identyfikowanie osób pod wpływem narkotyków. - Najważniejsze, to praktyczne wskazówki jak uczniowie mogą zminimalizować agresję w swoim otoczeniu i w sytuacjach podbramkowych skutecznie się obronić. Nauczymy też reagowania w trakcie i po ewentualnym napadzie - wylicza Jerzy Karwecki, dyrektor zielonogórskiej Ochikary. Jego nauczyciele przeprowadzą w każdej z miejskich szkół bezpłatne zajęcia. - Pieniądze, które co roku przeznaczaliśmy na reklamę szkoły postanowiliśmy wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób. Nasi fachowcy zareklamują się pokazując uczniom jak walczyć z agresją i unikać przestępstw. W zajęciach praktycznych pomogą także doświadczeni uczniowie naszej szkoły - dodaje..

Nauczyciele Ochikary - prawnicy, detektywi, wykładowcy kryminalistyki, psychologowie - przeprowadzą w każdej szkole kilka- kilkanaście godzin (w zależności od umowy z dyrektorem placówki) wykładów i lekcji samoobrony.

Projekt detektywów pozytywnie oceniło lubuskie kuratorium oświaty. Patronat nad akcją objął zielonogórski magistrat (dołożył do akcji 5 tys. zł.) i zielonogórska policja (część wykładów poprowadzą policjanci prewencji).

- Najważniejsze jest to, że nie przychodzimy uczniów zanudzać. Nasi nauczyciele podają konkretne przykłady z życia. Jeśli rozmawiamy o narkotykach, nauczymy uczniów jak odróżnić osoby, które biorą - opowiada Karwecki. - Tematy zajęć wybierają sami dyrektorzy i uczniowie.

Ochikara przeszkoliła już uczniów w kilkunastu zielonogórskich i gorzowskich szkołach. Dyrektorzy chętnie przyjmują zaproszenia detektywów. - Zajęcia prowadzą fachowcy, ludzie z dużym doświadczeniem, którzy natychmiast potrafią zaciekawić ucznia, no i budzą respekt - ocenia Zbigniew Kościk, dyrektor III LO w Zielonej Górze.

Szkoła przeprowadzi wśród uczniów także anonimowe ankiety o przemocy w szkole, na osiedlu i w dyskotekach. Spróbuje określić grupę najbardziej narażoną na przemoc oraz stworzyć mapy z "niebezpiecznymi miejscami".

Pedagodzy szkolni są zgodni: agresja jest w każdej szkole. Dowodzą tego naukowcy z UZ, którzy w ub. r. badali stopień niedostosowania społecznego wśród uczniów. - Wśród wszystkich negatywnych aspektów ich życia, jak kradzieże, narkotyki, alkohol, największym problemem jest agresja, do której przyznaje się większość gimnazjalistów. Ponad 80 proc. pyskuje, wyzywa rówieśników, obgaduje ich. A co trzeci przyznał się do agresji siłowej - mówi prof. Grażyna Miłkowska z Instytutu Pedagogiki i Psychologii UZ.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Maciej Siwicki powołany na Wicewojewodę Lubuskiego

dodano: 2024-07-15 07:12:54, autor: Redakcja, źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki

Maciej Siwicki - wieloletni szprotawski Radny - 12 lipca 2024 został powołany przez Premiera Donalda Tuska na stanowisko I Wicewojewody Lubuskiego.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.