W Żaganiu i Szprotawie chcą otworzyć klasy licealne o profilu wojskowym

dodano: 2009-03-17 12:22:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Starostwo powiatowe chce w przyszłym roku szkolnym wprowadzić innowacyjny program do dwóch szkół. Mają w nich powstać klasy licealne o profilu wojskowym. Żagańscy pancerniacy deklarują pomoc.

Nie działały ogłoszenia, galerie i sonda. Za utrudnienia przepraszamy.Starosta żagański Krzysztof Jarosz jest już po wstępnych rozmowach z dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, gen. dyw. Pawłem Lamlą. Pomysł został przedyskutowany i ma dużą szansę na realizację.

Zatrzymać młodzież

- Miałyby to być klasy licealne o profilu wojskowym w dwóch szkołach ponadgimnazjalnych na terenie naszego powiatu - informuje rzeczniczka starostwa Iwona Hryniewiecka. Ma na myśli Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie.

Projekt to tzw. innowacja pedagogiczna. - Pracujemy nad szczegółami. Chodzi głównie o to, żeby szkolić młodzież zgodnie z zapotrzebowaniem największego pracodawcy w naszym regionie, którym jest wojsko. Chcemy zachęcić młodzież, by po zakończeniu nauki została na terenie powiatu, a nie wyjeżdżała za pracą poza jego granice - podkreśla I. Hryniewiecka.

Z tego co się dowiedzieliśmy, nowe klasy miałyby być klasycznym liceum z rozszerzonym programem wojskowym. W grę wchodziłaby teoria wykładana przez zawodowych żołnierzy, zajęcia z wiedzy o sprzęcie wojskowym, ale także zajęcia na poligonie.

Wielokrotnie rozmawialiśmy z młodzieżą z terenu powiatu żagańskiego na temat pracy w wojsku i za każdym razem wielu młodych ludzi deklarowało, że po szkole chętnie pójdzie do wojska. - A ta klasa wojskowa to może być strzał w dziesiątkę. Zastanowię się, może warto będzie tam się uczyć - deklaruje Darek, żagański gimnazjalista.

Żołnierze - nauczyciele

Rozmowy są we wstępnym stadium, ale już niedługo, jak deklaruje wojsko, mogą nabrać rozpędu. - Pomysł starosty to dobra metoda promowania obronności państwa wśród młodzieży - podkreśla generał Lamla..

- Wytypowałem już żagańskie jednostki wojskowe, które będą wspierać powstałe klasy. Dla klasy w Żaganiu będzie to 34. Brygada Kawalerii Pancernej, natomiast Szprotawę wspierać będzie 11. batalion dowodzenia. Niedługo dyrektorzy szkół podpiszą stosowne porozumienia z dowódcami jednostek, precyzujące metody i formy współpracy - zapowiada dowódca 11. LDKPanc.

P. Lamla zapewnia, że szkoły będą mogły liczyć na udział żołnierzy zawodowych w lekcjach. - Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie to kolidowało z wykonywaniem ich obowiązków służbowych - zaznacza generał.

Dyrektorzy szkół szukają natomiast w swoich szeregach nauczycieli z doświadczeniem wojskowym, którzy z pomocą wojska prowadziliby zajęcia specjalistyczne.

autor Tomasz Hucał

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Szprotawie

dodano: 2022-12-05 08:26:19, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Już w najbliższy weekend 10-11 grudnia 2022 roku na Rynku w Szprotawie tradycyjni odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawska strefa kibica

dodano: 2022-11-22 15:53:04, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Burmistrz Szprotawy zaprasza wszystkich mieszkańców naszego miasta do wspólnego kibicowania Biało-Czerwonym podczas dzisiejszego meczu z Meksykiem.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zmarł Franciszek Sitko

dodano: 2022-11-21 21:04:24, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

0 listopada 2022 odszedł śp. Franciszek Sitko - samorządowiec, przez trzy kadencje sprawujący urząd burmistrza Szprotawy. Miał 89 lat.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Koncert zaduszkowy w pałacu Henryków

dodano: 2022-11-03 09:14:46, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

12 listopada 2022 o godzinie 18.00 w pałacu Henryków odbędzie się koncert zaduszkowy Jacka Dewódzkiego.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.