O utworzenie posterunku policji w Lesznie Górnym prosił Zdzisław Paprocki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Szprotawy. – Gmina może sfinansować etaty w policji – odpowiedział Zbigniew Michalski, komendant komisariatu w Szprotawie.
Podczas sesji, 2 marca, radni omawiali kwestie bezpieczeństwa w gminie. – Na wsiach kierowcy w ogóle nie przestrzegają ograniczeń prędkości – mówił Z. Paprocki. – Wiem, że nie ma pieniędzy ani kadr, ale chciałbym, żeby chociaż w sobotę można było zobaczyć na wsiach radiowóz policyjny. Przydałyby się też programy profilaktyczne w wiejskich szkołach.
– Wraz ze mną, na komisariacie pracuje 45 policjantów – tłumaczył podinsp. Z. Michalski – w tym 6 dyżurnych i 14 dochodzeniowców. Do patrolowania pozostaje tylko 7 dzielnicowych i 14 mundurowych. Tymczasem działamy na terenie gmin Szprotawa, Małomice i Niegosławice.
Nie ma szans na zwiększenie obsady komisariatu, ponieważ Szprotawa jest spokojną gminą, z niewielką ilością przestępstw. Najwięcej problemów sprawiają nieletni, którzy wszczynają bójki i dokonują rozbojów po dyskotekach. – Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości, to komenda powiatowa wzbogaciła się o fotoradar – uspokoił Z. Michalski. – Będzie używany również na szprotawskich drogach.
Komendant podpowiadał władzom, że samorządy mogą finansować policyjne etaty. – Czy policjanci opłaceni przez gminę będą mieli siedzibę w ratuszu? – pytał burmistrz Franciszek Sitko.
– Nie – odpowiedział komendant. – Byliby zatrudnieni na komisariacie. W ratuszu mogą mieć siedzibę strażnicy miejscy.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.