Szpitale nadal czekają na decyzję

dodano: 2007-10-24 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Mijają kolejne tygodnie, a w sprawie łączenia się lub prywatyzacji szpitali w Żaganiu i Szprotawie nadal nic nowego.
W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z wrocławską firmą zainteresowaną inwestycja w Żaganiu, ale nadal brak szczegółów.Przypomnijmy, że lokalne władze, szczególnie w Szprotawie coraz częściej mówią o połączeniu lecznicy powiatowej w Żaganiu i miejskiej w Szprotawie. Dlaczego łączyć? - Gdy w życie wejdzie ustawa o sieci szpitali, te placówki oddzielnie nie spełnią wymogów - przekonuje dyrektor z Żagania Piotr Miadziołko.

Najważniejszy to ilość łóżek, których ma być co najmniej 150 w każdej lecznicy. Obecnie w Żaganiu jest ich 88, a w Szprotawie 100. Po połączeniu ma być ich 171, w tym 25 na nowym oddziale rehabilitacji. W Żaganiu znajdowałaby się chirurgia, pulmonologia, oddział wewnętrzny, położnictwo, izba przyjęć i pogotowie.

W Szprotawie - pediatria, wewnętrzny, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, rehabilitacja, stanowisko laboratoryjne, RTG podstawowe i punkt druku książeczek RUM.
Wspólne byłyby - kuchnia, laboratorium, administracja, apteka, Centrum Powiadamiania Ratunkowego i RUM (wszystko w Żaganiu).

W miłej atmosferze

To na razie koncepcja. Teraz jednak czas na czyny. - Jestem na środę umówiony ze starostą na rozmowę w sprawie służby zdrowia. Bo od kilku tygodni nic się nie zmienia, a czas ucieka - niepokoił się wczoraj się burmistrz Szprotawy Franciszek Sitko, który zapewnia, że za tydzień rada miasta będzie głosowała uchwałę intencyjną w sprawie łączenia szpitali. Tymczasem na powiatowej sesji żadnego takie głosowania nie będzie.

Łączenie to jedna sprawa, a druga to prywatyzacja. - Połączenie obu placówek w żaden sposób nam nie przeszkadza. Uważam, że powinien trwać ten proces, a jednocześnie nasze rozmowy. Bo czas jest tu najważniejszy - wyjaśnia Piotr Kołtowski, dyrektor firmy Medinet z Wrocławia, która jest zainteresowana powiatową lecznicą. Medinet obecnie inwestuje w szpitale m. in. we Wrocławiu, Nysie, czy Nowej Soli.

Do spotkania zarządu powiatu i przedstawicieli Medinetu doszło w ubiegłym tygodniu. - Spotkanie toczyło się w przyjemnej atmosferze - opowiada P. Kołtowski. - Zobowiązaliśmy się do przekazania do końca listopada w formie pisemnej, naszych koncepcji i idei związanych ze szpitalem. Tak żeby mogli się z tym zapoznać radni powiatowi, bo to oni decydują - dodaje jeden z dyrektorów wrocławskiej firmy.

Najpierw restrukturyzacja

Mniej rozmowny jest starosta żagański. Wczoraj cały dzień przebywał na spotkaniu zarządu i nie znalazł dla nas chwili. Na szczęście swoje odczucia i spostrzeżenia o spotkaniu zamieścił na oficjalnej stronie internetowej starostwa.

Tam czytamy m. in.: "Podczas spotkania starosta Jerzy Bielawski wyraźnie podkreślił, że obecnie najważniejszym celem jest zakończenie procesu restrukturyzacji i uzyskanie z tego tytułu umorzenia odsetek w wysokości około 4,5 mln zł., a także umieszczenie szpitala w Żaganiu w krajowej sieci szpitali. Stąd też na dzień dzisiejszy podjęcie decyzji w sprawie prywatyzacji naszego szpitala jest zbyt przedwczesne.”


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Drogowa metamorfoza Wiechlic - ul. Akcjowa

dodano: 2023-05-25 09:43:09, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Trwa modernizacja sieci dróg w miejscowości Wiechlice (lotnisko). Prace trwają na ulicach: Akacjowej, Brzozowej oraz Klonowej. Po zakończeniu całości inwestycji znacząco poprawi się komfort oraz bezpieczeństwo na wyremontowanych odcinkach.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Towarzyski mecz Polska - Norwegia w Szprotawie

dodano: 2023-05-24 13:31:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

13 czerwca 2023 roku o godz. 17:00 na szprotawskim stadionie rozpocznie się pierwsze spotkanie Towarzyskiego Dwumeczu Reprezentacji Polski U16, która zmierzy się z piłkarzami z Norwegii.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zrelaksuj się i zadbaj o zdrowie

dodano: 2023-05-22 07:37:34, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od marca br. mieszkańcy Szprotawy mogą skorzystać ze zdwowotnych właściwości tężni solankowej usytuowanej w zrewitalizowanym parku Goepperta. Wiosna jest szczególną porą roku zachęcającą do spędzania czasu na świeżym powietrzu, więc jeśli jeszcze nie zdążyliście odwiedzić szprotawskiej tężni polecamy czym prędzej to nadrobić!Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Otwarcie fabryki Minth Group coraz bliżej

dodano: 2023-05-20 23:00:21, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Po niespełna ośmiu miesiącach wracamy w okolice budowy fabryki Mignen Sp. z o.o. należącej do Minth Group w Wiechlicach pod Szprotawą. Wielkimi krokami zbliża się koniec budowy...Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.