Drzewa idą pod topór

dodano: 2007-03-24 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

W szprotawskim Parku Słowiańskim wytną 46 dębów!12 marca w parku spotkali się urzędnicy magistratu, starostwa, przedstawiciele rady miasta i gminy oraz nadleśnictwa. Wspólnie zadecydowali o wycince kilkudziesięciu dębów.

- Na wizji prześwietliliśmy każde drzewo i zdecydowaliśmy, że porażonych opiętkiem trzeba się pozbyć - stwierdza Andrzej Barylak z wydziału ochrony środowiska szprotawskiego magistratu. - Ten los czeka 46 dębów.

Przypomnijmy, że wcześniej starostwo zdecydowało o wycince 45 drzew, ale sprzeciwiły się temu właśnie władze miasta! Pisaliśmy o tym w "TŻŻ” z 10,11 marca. A. Barylak zarzekał się, że nie ma zgody na wycinkę aż 45 okazów. Tłumaczył, że to za duża ilość.

Tym bardziej, że aż 79 rosłych drzew straciło miasto podczas styczniowej wichury. A w ubiegłym roku pod topór poszło aż 40 parkowych dębów.

Dlaczego zatem magistrat pozwolił 12 marca na jeszcze większą wycinkę?
- Niestety nie ma innego wyjścia - przekonuje dziś A. Barylak. - Musimy podporządkować się starostwu. Dla pocieszenia powiem, że usunięte zostaną tylko suche drzewa. I w zdecydowanej większości ich obwód nie przekracza 30-40 cm. Podczas selekcji zauważyliśmy, że nie wszystkie rośliny wcześniej przeznaczone do wycięcia są rzeczywiście zaatakowane przez owada. Te więc pozostaną w parku. Będziemy je obserwować.

Nie ma rady

- Broniliśmy się długi czas, ale nie ma rady - przyznaje burmistrz Franciszek Sitko. - Drzewa są zaatakowane przez szkodnika i nie chcemy, by ten rozprzestrzeniał się i atakował zdrowe dęby.
- Wycinka to jedyny sposób walki z opiętkiem - przekonuje Kazimierz Szulc ze szprotawskiego nadleśnictwa. - Z parkiem graniczy piękna dąbrowa i obawiam się, że jeśli zaatakowane drzewa nie pójdą pod topór, to owady przeniosą się właśnie tam.

Ale mieszkańcy miasta parkowe dęby darzą wielkim sentymentem.

Będzie reżim

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna wycinka 40 drzew wstrząsnęła miastem. Sprawa trafiła do prokuratury i tam została umorzona.

- Nie chcę tego komentować - broni się A. Barylak. - Wydziałem rolnictwa i ochrony środowiska kieruję zaledwie od kilku miesięcy. Wiem jednak, że nie wszystko było w porządku. Ale od nowego roku wprowadziłem reżim, jest ścisła ewidencja wycinanych drzew, a burmistrz wydał specjalne zarządzenie. Mogę więc obiecać, że podobne przypadki już się nie powtórzą.

- Moim zdaniem w rozliczeniu ujęto za mało metrów sześciennych drewna - stwierdza F. Sitko. -
Przejdziemy nad tą sprawą do porządku dziennego, mimo że odnoszę się do niej z niechęcią.
Czy rzeczywiście w Szprotawie nie będzie już afer związanych z wycinkami drzew? I co jednak dziś można zrobić, by park odzyskał swoją dawną świetność?

Przed wojną funkcjonował tu rezerwat przyrody. W latach 60. przywrócono rezerwat szprotawskiej buczyny, ale niestety zapomniano o tym na terenie parku.

Przywrócić czar

- W kwietniu złożymy do wojewody wniosek o objęcie parku ochroną - opowiada Maciej Boryna z Towarzystwa Bory Dolnośląskie. - Mamy przygotowaną dokumentację kulturową oraz przyrodniczą. Chodzi m.in. o grodzisko czy stanowisko żółwia błotnego. Zebraliśmy też kilkaset podpisów mieszkańców Szprotawy, którzy popierają tę ideę. W XIX w. park opiewał szprotawski poeta, Henryk Laube, który zresztą przyjaźnił się z autorem parku w Łęknicy. I oba założenia były do siebie podobne! Ludzie mówią, że Park Słowiański miał swój niepowtarzalny czar. Mam nadzieję, że uda się go przywrócić.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Gmina Niegosławice wybrała Wójta

dodano: 2024-04-22 07:00:18, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Druga tura wyborów Wójta Gminy Niegosławice pokazała jak ważny jest każdy głos. O zwyciestwie w wyścigu o fotel Wójta zdecydowało 17 głosów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Rozpoczynają się prace na rondzie

dodano: 2024-04-21 09:42:19, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wszystko wskazuje, że przebudowa ronda koło Poczty wkracza w decydującą fazę. A to oznaczać będzie poważne utrudnienia w ruchu. Miejmy nadzieję, że w Szprotawie nie dojdzie do komunikacyjnej apokalipsy...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchane atrakcje czekają na Błoniach

dodano: 2024-04-14 14:38:42, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Jeżeli planujesz rodzinny spacer w niedzielne popołudnie nie możesz ominąć Szprotawskich Błoni, gdzie na młodszych mieszkańców naszego miasta czekają dmuchane atrakcje!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powyborczy wywiad z Mirosławem Gąsikiem

dodano: 2024-04-10 09:09:38, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Rozmawiamy z Mirosławem Gąsikiem, który w niedzielnych wyborach samorządowych już w pierwszej turze zwyciężył w rywalizacji o fotel Burmistrza.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.