Koncert z okazji jubileuszu 35-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szprotawie

dodano: 2008-11-21 13:35:31, autor: , źródło: Szkoła Muzyczna

W najbliższą sobotę 22.11.2008 r. o godzinie 17.00 w Szprotawskim Domu Kultury rozpocznie się uroczysty koncert z okazji jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szprotawie.



Szkoła muzyczna w Szprotawie powstała w 1973r., jej pierwszym dyrektorem był mgr Franciszek Kosch. Dnia 1 września 1973r. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego uświetniona koncertem w wykonaniu muzyków Filharmonii Zielonogórskiej. Naukę rozpoczęło kilkudziesięciu uczniów w klasach fortepianu, skrzypiec, akordeonu, gitary, trąbki i teorii muzyki.

Pierwszy koncert w wykonaniu uczniów można było usłyszeć 23. lutego 1974r. w auli szkolnej. Podczas trzydziestu pięciu lat istnienia szkoła na trwale zapisała się na mapie kulturalnej miasta i regionu. Jej uczniowie są laureatami konkursów muzycznych, absolwenci są przygotowani do odbioru i wykonywania muzyki artystycznej, część z nich kontynuuje naukę w szkołach muzycznych wyższego stopnia. Liczne koncerty odbywające się w mieście i w okolicy są w dużej mierze zasługą tej placówki.

Od 1989 roku dyrektorem szkoły jest pani mgr Longina Rębisz. Dzięki jej staraniom w ostatnich latach udało się wyremontować budynek. Szkoła zyskała nowy dach, izolację termiczną, elewację, szczelne okna, nowe drzwi wejściowe i ewakuacyjne.

W roku szkolnym 2008/2009 naukę rozpoczęło 73 uczniów, zatrudnionych jest 10 nauczycieli oraz pracownicy administracyjni i pracownicy obsługi. Szkoła prowadzi naukę gry na następujących instrumentach: fortepian, skrzypce, flet, gitara, klarnet, saksofon, akordeon, trąbka, waltornia, puzon. Istnieją zespoły kameralne, orkiestra, chór. Uczniowie uczęszczają na zajęcia rytmiki, kształcenia słuchu i audycje muzyczne.

W sobotę podczas koncertu wystąpią uczniowie szkoły, absolwenci, nauczyciele, oraz zaproszeni goście z Niemiec – orkiestra szkoły muzycznej z miasta partnerskiego Spremberg.

Kolejność koncertu

Izabela Sala uczy się szósty rok gry na akordeonie w klasie pani mgr Teresy Karaś-Kret. Iza w zeszłym roku szkolnym brała udział w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Miastku, gdzie otrzymała wyróżnienie. W jej wykonaniu usłyszymy „Bałałajkę” Jurija Pieszkowa.

Maja Jasińska uczy się szósty rok gry na flecie w klasie pana mgr Włodzimierza Tuza. Uczennica brała udział w kilku konkursach muzycznych, w 2005 roku była laureatką II Turnieju Instrumentów Dętych w Gubinie, w 2008 roku otrzymała II nagrodę podczas XVI Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych. W tym roku szkolnym również przygotowuje się do udziału w konkursach instrumentalnych. Maja podczas swojej nauki w szkole często koncertowała jako solistka i kameralistka. Na swoim koncie ma m.in. koncerty w Niemczech. W jej wykonaniu usłyszymy I cz. Concertino Arifa Melikowa.

Mai a także wszystkim solistom koncertu akompaniować będzie pan Wojciech Zawiślak

Zespół fletowy w składzie: Maja Jasińska, Małgorzata Najdek, Małgorzata Cwalina – flety, Joanna Zawiślak – gitara i Włodzimierz Tuz – wind controller wykona Arię z Suity D-dur Johanna Sebastiana Bacha. Zespół prowadzony przez pana Włodzimierz Tuza w 2006 roku otrzymał drugą punktację podczas Regionalnych Przesłuchań Zespołów Instrumentów Dętych w Zielonej Górze. Na swoim koncie ma liczne koncerty, m.in. w ramach międzynarodowego festiwalu ,,Dni muzyki nad Odrą” w Konzerthalle im. C. Ph. E. Bacha we Frankfurcie nad Odrą, oraz w partnerskim mieście Gevelsberg (Niemcy).
Indywidualnie Małgorzata Najdek oraz Joanna Zawiślak są laureatkami konkursów dla solistów.

Oliwia Wierzejewska jest absolwentką naszej szkoły w klasie skrzypiec mgr Barbary Siudmak, brała udział w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. prof. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz Turnieju Skrzypcowym w Żaganiu. Od dwóch lat kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie skrzypiec mgr Karola Zatheya. Uczennica wykona „Taniec hiszpański” Manuela de Falli.

Olga Tananko uczyła się gry na fortepianie w PSM I st. w Szprotawie w klasach pani mgr Karoliny Czernisz-Tuz oraz pana Wojciecha Zawiślaka. W 2004 roku zdobyła III miejsce podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego Polskiej Muzyki Współczesnej im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. Na swoim koncie ma liczne koncerty z różnorodnym repertuarem, w 2007 roku występowała w Niemczech w partnerskim mieście Gevelsberg. Kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie pani mgr Angeli Stepenko. Ola wykona „Walca” S.Riedikowa.

Daniel Boczniewicz uczył się gry na akordeonie w klasach pana Mariana Koźmińskiego i pani mgr Teresy Karaś-Kret. Kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie pana mgr Stefana Wasiaka. Uczeń wykona utwór „Flick – Flack” A.Vossena.

Duet akordeonowy w składzie Daniel Boczniewicz i Paweł Nowak, obaj wykonawcy są absolwentami naszej szkoły w klasie pani mgr Teresy Karaś-Kret, obaj kontynuują naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie nauczyciela mgr Stefana Wasiaka. Wykonają „Melodię” A. Grudzińskiego.

Kamil Bucholc uczył się gry na fortepianie w klasie pana Wojciecha Zawiślaka. Naukę kontynuuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie pana mgr Waldemara Wolskiego. Kamil wykona „Maple Leaf Rag” Scotta Joplina.

Joanna Zawiślak ukończyła naukę w naszej szkole w klasie pana prof. Piotra Zaleskiego, naukę kontynuuje w klasie u tego samego nauczyciela w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Uczennica jest laureatką kilku konkursów m.in. XVI Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych Sanok 2007 (II miejsce), IX Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego w Kłodzku (II miejsce). W ubiegłych latach była laureatką Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu (III miejsce), konkursu Anna Amalia – Gitarrenwettbewerb fűr Kinder und Jugendliche w Weimarze (wyróżnienie), oraz I Transgranicznego Turnieju Gitarowego w Żaganiu (wyróżnienie).

Oprócz uczestniczenia w konkursach Joasia bierze udział w licznych koncertach z których wymienić można koncert młodych talentów w filharmonii w Kownie (Łotwa), koncerty w Anglii wraz z orkiestra młodzieżową.

W wykonaniu uczennicy usłyszymy następujące utwory: „Danza” e – moll Jorge Morela, oraz „Uciekaj” Marka Pasiecznego.

Karolina Ganczar jest absolwentką naszej szkoły w klasie skrzypiec mgr Barbary Siudmak. Naukę kontynuuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żagani u tej samej nauczycielki. Karolina ma w swoim dorobku nastepujące sukcesy: III miejsce na I Transgranicznym Turnieju Skrzypcowym w Żaganiu w 2005r., IV Lubuskie Spotkania Skrzypcowe Zielona Góra 2008r. II nagroda. W tym roku przygotowuje się do konkursu J.S.Bacha który odbędzie się już za kilka dni w Zielonej Górze.
W jej wykonaniu usłyszymy „Pamiątkę z Moskwy” Henryka Wieniawskiego.

Maciej Danielak uczy sie szósty rok gry na skrzypcach w klasie mgr Barbary Siudmak. Dwukrotnie brał udział w Międzynarodowych Letnich Kursach dla młodych skrzypków w Łańcucie. Szkołę muzyczna w Szprotawie reprezentował z sukcesami na III Turnieju Przyjaźni – Żagań 2006 (wyróżnienie), oraz dwa lata później w starszej grupie wiekowej zdobywając II miejsce. W 2008 roku zdobył wyróżnienie podczas V Ogólnopolskich Dziecięcych Spotkań Skrzypcowych im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku. W wykonaniu Daniela usłyszymy „Krakowiaka” R. Statkowskiego.

Orkiestra połączonych szkół Szprotawa – Spremberg. Pierwszy koncert polsko – niemieckiej orkiestry odbył się 1 czerwca 2008 roku w Szprotawie na scenie w parku obok Szprotawskiego Domu Kultury. Był on poprzedzony półrocznymi intensywnymi próbami po obu stronach granicy. Nauczyciele prowadzący zespoły (Włodzimierz Czernisz i Roland Bartko) uzgadniali repertuar, przesyłali sobie specjalnie zaaranżowane na tę okazję utwory i ćwiczyli z młodzieżą. Wreszcie 30 maja do Szprotawy przyjechała dwudziestosześcioosobowa grupa uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły muzycznej w Sprembergu, która dołączyła do osiemnastoosobowej szprotawskiej orkiestry. Dwa dni trwały wspólne próby a ich efektem był interesujący i efektowny koncert na którego program złożyły się utwory G.F.Haendla, D. Szostakowicza. Drugi wspólny występ miał miejsce 05. września 2008r. z okazji otwarcia nowego mostu granicznego pomiędzy miejscowościami Siedlec i Zelz. Podczas koncertu jubileuszowego usłyszymy Walca D.Szostakowicza, Wasser Musik G.F.Haendla, oraz popularne melodie Czyngis – chan, Bridge over troubled water.

W drugiej części koncertu zaprezentuje sie wraz zespołem absolwent szkoły Marcin Kajper wychowanek mgr Jarosława Knyszki w klasie klarnetu w PSM w Szprotawie, absolwent Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie klarnetu prof. Jarosława Wachowiaka. W roku 1998 rozpoczął edukację na Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w klasie prof. Zdzisława Nowaka, którą kontynuował w klasie saksofonu prof. Jerzego Jarosika na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Rozpoczął swoja karierę artystyczna w orkiestrze Zbigniewa Górnego. Współpracował z artystami polskiej sceny jazzowej takimi jak :Andrzej Przybielski, Zdzisław Babiarski, Piotr Biskupski, Ewa Nawrot, Grzegorz Nadolny, Zbigniew Wrombel.

W roku 2006 zdobył wyróżnienie solistyczne na festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu. Od wielu lat współpracuje z big bandami poznańskimi jako solista. W 2008 roku z zespołem Switch On Quintet zdobył Grand Prix na festiwalu jazzowym w Siofók (Węgry),z tym samym zespołem znalazł się w ścisłej czołówce zespołów na festiwalu jazzowym w Usti nad Łebą(Czechy). Jako solista zdobył pierwsze miejsce siódmej edycji konkursu w Szczecinie – Zmagania Jazzowe.

informacja nadesłana przez Włodzimierza Tuza

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchańce znów staną na Błoniach

dodano: 2024-04-26 07:57:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już w tę niedzielę 28 kwietnia 2024 roku na szprotawskich Błoniach ku uciesze dzieciaków po raz drugi staną dmuchańce. Prognozy pogody są optymistyczne podpowiadamy więc jak urozmaicić czas Waszym Pociechom.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowa droga połączy Sowiny z obwodnicą

dodano: 2024-04-23 09:29:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski w Szprotawie ogłosił przetarg na wykonanie projektu oraz uzyskanie decyzji i zezwoleń na budowę drogi łączącej Sowiny z obwodnicą. Planowana inwestycja ułatwi mieszkańcom dzielnicy Iława wyjazd z miasta, a także pozwoli na przeniesienie ruchu cieżarowego zmierzającego do Małomic w wiekszości po za miasto.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.