Rodzice głogowskiego sportowca oskarżają organizatorów zawodów

dodano: 2009-10-14 12:01:02, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

W listopadzie rozpocznie się proces przeciwko dwóm organizatorom zawodów w Szprotawie, na których wypadkowi uległ nastoletni sportowiec z Głogowa.Feralne zawody odbyły się 17 maja zeszłego roku. Wtedy 17-letni zawodnik Piasta Głogów Wojciech Dybczyński uległ poważnemu wypadkowi, mało nie zginął, do dziś nie wrócił do zdrowia. Przewróciła się na niego stara bramka stojąca na bocznym boisku. Uderzenie w głowę było tak silne, że chłopak miał złamaną kość czaszki i obrzęk mózgu. On i jego rodzice od tamtej pory dochodzą sprawiedliwości.

Sprawa wreszcie rozegra się przed głogowskim sądem. Rodzice oskarżyli o odpowiedzialność za wydarzenie się tragedii na zawodach dla młodzieży dwóch organizatorów: gospodarza obiektu sportowego oraz szefa wydziału w urzędzie miasta w Szprotawie. Oskarżyli ich o to, że organizując imprezę dla młodzieży nie zachowali wystarczającej ostrożności i udostępnili nieprzygotowany stadion.
Sprawa jest o tyle nietypowa, że prokurator badał ją przez wiele miesięcy, ale nie dopatrzył się niczyjej winy ani przestępstwa. Wobec tego to rodzice oskarżają przed sądem.

- Według nas to był nieszczęśliwy wypadek - wyjaśnia zastępca prokuratora rejonowego w Żaganiu Agnieszka Sobieszek. Rodzice lekkoatlety składali odwołania do sądu, sąd nakazywał prokuraturze ponownie zajmować się sprawą. Ale decyzja prokuratury była taka jak na początku - przestępstwa nie było.

- Sąd był po naszej stronie, składaliśmy cztery odwołania, ale prokuratura nie wykonała ani zaleceń sądu, ani naszych wskazań - mówi matka lekkoatlety Irena Dybczyńska. - Gdyby taki wypadek wydarzył się np. w szkole, to z pewnością poleciałyby głowy - uważa. - No ale to się stało na miejskim stadionie, imprezie firmowanej przez burmistrza...

Proces rozpocznie się 19 listopada. Przewodniczącym składu sędziowskiego ma być ten sam sędzia, który wiele lat temu oskarżał w podobnej sprawie. Uznał wtedy winnymi dwóch organizatorów imprezy sportowej na stadionie w Głogowie w 1999 roku. Wtedy wydarzył się podobny wypadek, ale bardziej brzemienny w skutkach. Nastolatek zginął przygnieciony starą bramką.

- Nie ukrywam, że jeśli wygramy ten proces, to będziemy walczyli w sądzie o odszkodowanie od organizatora imprezy, czyli tamtejszego urzędu miasta - powiedział nam adwokat rodziców poszkodowanego sportowca Jerzy Bartkowiak.

Wojciech Dybczyński cudem przeżył. Lekarze nie dawali mu szans. Dzisiaj uczy się w klasie maturalnej w liceum. W sporcie nie doszedł do dawnej formy. Chodzi na treningi, jest uparty i ambitny. W zawodach już nie startuje. Niedawno przeszedł poważną operację oka, przed nim kolejne. Ma uszkodzony nerw odwodzący gałkę oczną. To nieodwracalne.

autor Dorota Nyk

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ukradli puszki z pieniędzmi na ratowanie życia

dodano: 2022-09-25 19:26:22, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Brakuje słów, żeby opisać co spotkało siedemnastoletnią Marcelinę Sakuta. Aktualnie trwają zbiórki, licytacje i kwesty które mają na celu jedno – zdobyć pieniądze na operację młodej dziewczyny. Również podczas Dnia Dyni w Lesznie Dolnym prowadzono zbiórkę. Niestety „ktoś” ukradł puszki w których były pieniądze.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowy inwestor

dodano: 2022-09-23 19:14:32, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Gmina Szprotawa już niebawem wzbogaci się o nowego inwestora.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pojawiły się rusztowania wokół wieży [aktualizacja]

dodano: 2022-09-09 18:38:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wokół wieży ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie pojawiły się rusztowania. Czy oznacza to rozpoczęcie planowanej rewitalizacji obiektu?Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Ogłoszono przetarg na Velo Sprotavia

dodano: 2022-08-29 20:52:29, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zgodnie z zapowiedziami ogłoszono postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wybudowanie ścieżki rowerowej przebiegającej częściowo w śladzie dawnej linii kolejowej z Zielonej Góry do Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.